In Szkolenia dla instytucji publicznych

Szkolenie Zasady prawidłowego tworzenia korespondencji urzędowej

– jak unikać błędów przy tworzeniu pism?

Celem szkolenia jest zdobycie przez pracowników umiejętności właściwego i profesjonalnego redagowania korespondencji urzędowej, zapoznanie się z istotnymi zasadami pisowni, interpunkcji, stylistyki i retoryki.

uczestnicy szkolenia zasady prawidłowego tworzenia korespondencji urzędowej wybrali również:

Szkolenie kodeks postępowania administracyjnego kpa – zagadnienia procedury administracyjnej – sprawdź

Dzięki udziałowi w warsztatach uczestnicy nabędą i usystematyzują wiedzę w zakresie:

• poprawności sporządzania różnego rodzaju pism urzędowych,
  • poprawności tworzenia pism pod względem technicznym (spacje, odstępy, czcionka),
  • zasad ortografii  (wielka/mała litera, odmiana nazwisk, pisownia łączna/rozdzielna), zasad interpunkcji,
  • umiejętności komunikacji urzędowej z wykorzystaniem poczty elektronicznej,
  • savoir-vivre w pismach urzędowych.

Uczestnicy otrzymają materiały z wzorami korespondencji urzędowej.

Podstawy prawne redagowania korespondencji:

• urzędowej, w tym: dokumentów urzędowych (m.in. oświadczeń)
  • internetowej,
  • pomocniczej,
  • prawnej.

Zasady redagowania korespondencji:

• krajowej,
  • zagranicznej,
  • e-mailowej.

Zasady tworzenia wewnętrznych aktów normatywnych, w tym:

• zarządzeń,
  • decyzji.

Podstawy prawidłowego tworzenia komunikacji pisemnej, w tym:

• podstawowe zasady – cel, odbiorca, przesłanie, strategia przekazu
  • strategia początkowa – badanie (ustalenie pytań odbiorcy)
  • tradycyjny szkic – (stosowanie punktorów literowych)
  • burza mózgów – (technika wyrażenia kreatywności)
  • zasady usystematyzowania treści korespondencji, w tym: chronologia oraz od szczegółu do ogółu lub odwrotnie
  • dzielenie teksu na części
  • budowanie akapitów lub interlinii
  • poprawianie stylu

Rodzaje oraz stosowanie korespondencji (pism), w tym:

• pisma zatytułowane (upoważnienia, pełnomocnictwa, protokoły itp.),
  • pisma zaadresowane (m.in. blankiety korespondencyjne),
  • pisma mieszane,
  • pisma terminowe,
  • pisma pilne,
  • oferty,
  • pisma z klauzulą tajności,
  • załączniki,
  • pisma o udzielenie informacji.

Elementy pisma w tym struktura pisma z zastosowaniem ochrony danych osobowych.

Zasady pisowni, w tym:

• wielkie i małe litery,
  • użycie skrótów i skrótowców,
  • użycie łącznika,
  • dzielenie wyrazów,
  • nazw własnych (m.in. odmiana imion i nazwisk).

Zasady interpunkcji (m.in. znaki interpunkcyjne i ich funkcje, zastosowanie kropki, średnika, przecinka, wielokropka, myślnika, pytajnika, wykrzyknika, dwukropka, nawiasu, cudzysłowu).

Zasady redagowania korespondencji kurtuazyjnej (savoire-vivre) w pismach  urzędowych, w tym:

• zaproszeń,
  • podziękowań,
  • gratulacji oraz wyrazów uznania,
  • życzeń,
  • kondolencji.

Doktorantka nauk prawnych. Posiada wykształcenie administracyjno-prawne i psychologiczne. Certyfikowany Praktyk NPL oraz Ochrony Informacji Niejawnej.

Posiada Certyfikat EUROPAN CONFERENCE ON ARCHIVES.

Wieloletni praktyk w zakresie tworzenia dokumentacji urzędowej pod względem technicznym i prawnym.

Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Archiwista I-go i II-go stopnia Kancelaria – Archiwizacja. Ekspert z dziedziny biurowości i archiwizacji dokumentacji aktowej oraz technicznej w wersji papierowe i elektronicznej.

Specjalizuje się w wybranych dziedzinach prawa takich jak: archiwizowanie dokumentacji aktowej i technicznej w wersji papierowej i elektronicznej na podstawie przepisów polskich i unijnych, ochrona danych osobowych, ochrona informacji niejawnej, kodeks postępowania administracyjnego (w tym odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych, metryczki administracyjne), komunikacji interpersonalnej na stanowiskach sekretarek/asystentek.

Specjalizuje się w tworzeniu wewnętrznych aktów normatywnych jednostek organizacyjnych. Tworzy akty normatywne dla jednostek organizacyjnych m.in. „Jednolite Rzeczowe Wykazy Akt”, „Instrukcję Kancelaryjną”, „Instrukcję organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego lub składnicy akt”.

Publikuje artykuły dotyczące prawa „Finanse – kariera” – „Zdaniem eksperta”, „Twoja firma”, „Euro bankier”, „e -Gospodarka”.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów podmiotów gospodarczych na terenie całej Polski.
Uczestnikami jej szkoleń byli m.in. pracownicy : Ministerstw, Kancelarii Prezydenta RP, Sądów, Prokuratur, Jednostek Wojskowych, Uczelni, Banków, Lasów Państwowych, Urzędów Marszałkowskich, Wojewódzkich, Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin, Urzędów Skarbowych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Szkolenie ma formę warsztatów, podczas których omówione zostaną kluczowe przykłady pism urzędowych.

Kierowników i Specjalistów administracji publicznej i instytucji.

Hotel Tatra*** Wellness&Spa
hotel-w-zakopanem-sala-konferencyjna-3hotel-w-zakopanem-sala-konferencyjna-17hotel-w-zakopanem-sala-szkoleniowa-3

Hotel Tatra*** Wellness&Spa

ZAPYTAJ O TERMIN SZKOLENIA

• "Szczerze polecam szkolenie menedżerom, kierownikom firm oraz jednostek organizacyjnych, właścicielom firm. Wiedza zdobyta na szkoleniu ułatwia zrozumienie kondycji finansowej firmy oraz wpływ komórek na tę kondycję".

ANBUD Sabina Obwiosło-Budzyń Sabina
      • "Wysoki poziom merytoryczny szkolenia. Ciekawe, dynamiczne zajęcia szkoleniowe. Sympatyczny opiekun grupy".

Europe Distribution Group Sp. z o.o. Magdalena