Szkolenie Excel w logistyce

– jak liczyć i analizować wskaźniki efektywności i kosztów przy użyciu arkusza Excel?

Zapraszamy Państwa do udziału w dwudniowych, intensywnych warsztatach, podczas których zaproszony Ekspert przedstawi przykłady zastosowania arkusza kalkulacyjnego Excel w realizacji zadań związanych z optymalizowaniem działalności zakupowo-logistycznej, podejmowaniem właściwych decyzji logistycznych.

• poznanie obszarów zastosowania arkusza kalkulacyjnego przydatnych w logistyce (obliczanie optymalnej wielkości i częstotliwości składania zamówienia, szacowania kosztów zapasów, magazynowania itp.)
  • szybkie i bezbłędne przygotowywania kalkulacji niezbędnych w pracy działu logistyki
  • błyskawiczna analiza dużych baz danych .
  • zautomatyzowanie części obliczeń i analiz

Wymagana jest podstawowa znajomość arkuszy kalkulacyjnych.

Uczestnicy mogą pracować na własnych laptopach – wymagany MS Excel 2010.

Excel w logistyce – analiza ekonomiczna procesów – budowanie mierników przy użyciu funkcji arkusza kalkulacyjnego Excel – funkcje matematyczne, logiczne, tekstowe, daty, statystyczne, wyszukiwania

• analiza wielkości, dynamiki i struktury zakupu
  • wpływ cen zakupu na koszty działalności
  • analiza wielkości i struktury zapasów
  • wskaźniki produktywności zapasów
  • analiza przydatności i kompletności zapasów
  • analiza kosztów logistycznych
  • analiza sprzedaży utraconej
  • wpływ procesów logistycznych na rentowność

Dynamiczna analiza danych przy użyciu tabeli przestawnej

• zasady budowy i działania tabeli przestawnej
  • analiza dużych baz danych przy użyciu tabeli przestawnej
  • formaty danych prezentowanych w tabeli przestawnej (np. sumy, procenty, liczniki)
  • pola i elementy obliczeniowe
  • grupowanie danych w tabeli przestawnej
  • • wykresy tabeli przestawnej
  • porównanie wskaźników w czasie oraz wskaźników branżowych
  • wnioski płynące z zachowania się wskaźników
  • co może wpłynąć na zniekształcenie wniosków?

Jak zbudować i usprawnić system raportowania?

• system raportowy dla podwładnych
  • jak raportować przełożonym o efektach pracy działu logistyki? – budowa przykładowych raportów
  • zasady używania formatowania warunkowego
  • wykresy

Ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem możliwości Excel’a obejmują następujące zagadnienia:

• obliczanie wskaźników gospodarowania zapasami
  • obliczanie wskaźników rotacji i wystarczalności zapasów
  • obliczanie optymalnej wielkości zamówienia, częstotliwości składania zamówień, kalendarz składania zamówień
  • kalkulacja kosztów logistycznych
  • analiza przydatności i kompletności zapasów, zalegania, analiza terminów ważności, towarów nierotujących
  • analiza istotności (ABC) i zmienności (XYZ) zakupów, sprzedaży, kosztów
  • wielowymiarowa analiza struktury i dynamiki kosztów logistycznych
  • wielowymiarowa analiza wielkości, struktury i dynamiki zapasów
  • obliczanie i analiza mierników procesu magazynowania
  • analiza spełnienia prognozy popytu i sprzedaży utraconej
  • wykonanie wykresów z niestandardowych danych

Trener w zakresie dynamicznej analizy danych przy użyciu arkusza kalkulacyjnego Excel. Wiedzę i doświadczenie z zakresu zastosowania Excela zdobyła pracując przez trzynaście lat na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej w polskich firmach, gdzie zarządzała między innymi działami logistyki, finansów, księgowości i płac, administracją, windykacją, IT.

Specjalista w dziedzinie zarządzania finansami przedsiębiorstw i wieloletni praktyk z zakresu finansów i rachunkowości.
Posiada certyfikat księgowy ministra finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dzięki doświadczeniu w obszarze rachunkowości i finansów, przekazuje wiedzę i rozwiązania z zakresu zastosowania Excel’a, które można wykorzystać w codziennej pracy na niemalże  każdym stanowisku.

Nie napisałam żadnej książki. Nie publikuję w żadnym czasopiśmie czy portalu internetowym. Nie tworzę żadnych opracowań naukowych.
Ja po prostu szkolę z Excel’a, ponieważ sprawia mi to niewiarygodną frajdę. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że ja nie pracuję, tylko realizuję swoją pasję.

Kiedyś ktoś zapytał mnie, czym się różni Excel dla księgowych od Excel’a dla logistyków czy działów personalnych? Excel niczym, ale możliwości zastosowania są zdecydowanie różne. I o to chodzi w moich szkoleniach, żeby oprócz pokazania, co może zrobić Excel, pokazać też to, co Ty możesz zrobić z Excel’em, do czego można tego użyć w tym konkretnym dziale czy na konkretnym stanowisku.

Szkolenie jest prowadzone metodami maksymalnie aktywizującymi uczestników.

Zajęcia odbywają się na laptopach wyposażonych w MS Excel 2010 (można używać własny sprzęt).

Wszystkie ćwiczenia i materiały wykonane w Excel’u można po zakończeniu zajęć zgrać i zabrać ze sobą.

menedżerów wyższego i średniego szczebla oraz specjalistów zajmujących się logistyką i zaopatrzeniem.

• Kierowników działów zakupów i zaopatrzenia
  • Szefów logistyki
  • Pracowników pionów lub działów logistyki
  • Kierowników magazynów, magazynierów