In Akademia Menedżera, HR / Kadry

Szkolenie Kontrola państwowej inspekcji pracy w zakładzie pracy

– prawne granice i przebieg kontroli, prawa i obowiązki kontrolowanego podmiotu, procedury odwoławcze od decyzji Inspektora –  Jak bezstresowo przejść kontrolę PIP i wpływać na jej przebieg?

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Dopuszczenie inspektora pracy do czynności kontrolnych jest obowiązkiem pracodawcy.

Pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie przedstawić żądane dokumenty i materiały, udzielić niezbędnych informacji i udostępnić urządzenia techniczne.

Aby skutecznie kontrolować przestrzeganie prawa, inspektorzy pracy mogą stosować niestandardowe metody – np. obserwować lub monitorować firmę za pomocą kamer wideo, śledzić doniesienia prasowe oraz informacje pojawiające się w Internecie. Gdy sprawdzają przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy, kontrolują nie tylko oficjalną ewidencję prowadzoną przez pracodawcę, ale także zeszyty wejść i wyjść z firmy (prowadzone np. przez pracowników ochrony).

Kontrola nie zawsze musi wiązać się ze stresem.

Właściwe przygotowanie się pracodawcy do kontroli gwarantuje pozytywny wynik i rzadsze wizyty Inspektora.

  • Jak przygotować firmę do kontroli PIP?
  • Jakich dokumentów, informacji i wyjaśnień może żądać inspektor pracy?
  • Jak przedsiębiorcy mogą wpływać na przebieg kontroli?
  • Czy Inspektor może swobodnie przesłuchiwać pracowników?
  • Jakie są prawa i obowiązki kontrolowanego podmiotu?
  • Jakie są uprawnienia Inspektorów?
  • Co sprawdza inspektor pracy podczas kontroli?
  • Kiedy pracodawca może odwołać się od decyzji inspektora pracy?
  • Jak reagować w przypadku niewłaściwego postępowania kontrolera Państwowej Inspekcji Pracy?
  • Czy Pracodawca musi podpisywać protokół od razu?
  • Jakie są skutki utrudniania prowadzenia czynności kontrolnych?
CELE I KORZYŚCI

CELE I KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:

Podczas szkolenia dowiedzą się Państwo między innymi:

  • Jak przygotować się do rozmowy zwalniającej w świetle obowiązujących przepisów prawa?
  • Jak uniknąć błędów popełnianych przy zwalnianiu pracownika – analiza orzecznictwa Sądów Pracy i Sądu Najwyższego?
  • Z jakich przyczyn można rozwiązać stosunek pracy?
  • Jak skutecznie i zgodnie z literą prawa zabezpieczyć się przed kradzieżą cennych zasobów firmowych oraz egzekwować odpowiedzialność za powierzone mienie firmy?
  • Jak egzekwować w świetle przepisów PP należyte wywiązywanie się z obowiązków pracowniczych i poleceń służbowych?
  • Jak kontrolować zwolnienia lekarskie?
  • Jak rozstać się z pracownikiem, który jest członkiem lub zasiada w zarządzie organizacji związkowej?
PROGRAM

PROGRAM SZKOLENIA:

1. REALIZACJA UPRAWNIEŃ KIEROWNICZYCH PRACODAWCY

  • problem przeszukania pracownika
  • ustalenia stanu trzeźwości, bycia pod wpływem środków odurzających
  • monitoring pracownika: stosowanie kamer, dopuszczalność kontroli zasobów komputerowych, rewizje
  • przetwarzanie danych osobowych przez poszczególne służby pracodawcy
  • krąg osób dokonujących czynności w sprawach z zakresu prawa pracy – zakres obowiązków i czynności, sposób wyznaczenia, upoważnienia
  • rola notatek służbowych w procesie przed sądem pracy

2. ODPOWIEDZIALNOŚĆ PORZĄDKOWA – KROK PO KROKU

  • tryb postępowania w sprawie ukarania pracownika (zachowanie faz postępowania, sposób wysłuchania pracownika)
  •  rozpoznanie sprzeciwu
  • przyczyny ukarania pracownika (kiedy art. 108 Kp nie ma zastosowania)
  • zbieg odpowiedzialności porządkowej z inną odpowiedzialnością (w tym finansową, materialną)
  • omówienie najczęstszych błędów pracodawcy skutkujących uchyleniem przez sąd pracy kar porządkowych
  • forma wymierzania kar porządkowych i treść pisma pracodawcy

3. SPOSÓB PODAWANIA UZASADNIENIA DECYZJI PRACODAWCY, W TYM UDZIAŁ OSÓB TRZECICH PODCZAS WRĘCZANIA KAR PORZĄDKOWYCH I ZWALNIANIA PRACOWNIKA (z uwzględnieniem stanowiska Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

4. MOBBING

  • definicja mobbingu – rodzaje mobbingu. Zachowania, które mogą być uznane za mobbing. Osoba mobbera. Ofiara.
  • wizja ryzyka zwolnienia z pracy a zarzut mobbingu

5. DYSCYPLINOWANIE I ZWALNIANIE PRACOWNIKA A ZARZUT NARUSZENIA DÓBR OSOBISTYCH PRACOWNIKA
6. SPORY POWSTAŁE NA TLE MOBBINGU

  • roszczenie o zadośćuczynienie
  • roszczenie o odszkodowanie
  • rozwiązanie stosunku pracy z powodu mobbingu

7. KONSEKWENCJE WOBEC MOBBERA MOŻLIWE DO WYCIĄGNIĘCIA PRZEZ PRACODAWCĘ

8. MOBBING W ORZECZNICTWIE SĄDU NAJWYŻSZEGO I PRZYKŁADY SPRAW SĄDOWYCH
9. NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRACODAWCY SKUTKUJĄCE UCHYLENIEM KAR PORZĄDKOWYCH ORAZ UWZGLĘDNIENIEM INNYCH ROSZCZEŃ PRACOWNICZYCH NA PRZYKŁADACH

10. ROZWIĄZYWANIE STOSUNKU PRACY PRZEZ PRACODAWCĘ Z WINY PRACOWNIKA BEZ ZACHOWANIA OKRESU WYPOWIEDZENIA

  • rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 52 KP (przyczyny, pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, postępowanie wyjaśniające prowadzone przez pracodawcę a miesięczny termin do rozwiązania umowy); przykłady ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, w tym spożywanie alkoholu przez pracownika, stan po spożyciu alkoholu i nietrzeźwości, nieusprawiedliwione nieobecności, nadużywanie zwolnienia lekarskiego

11. KONTROLA ZWOLNIEŃ LEKARSKICH I SKUTKI NIEWŁAŚCIWEGO ICH WYKORZYSTYWANIA PRZEZ PRACOWNIKA

  • pojęcie nadużywania zwolnienia lekarskiego
  • możliwość rozwiązania umowy w trybie art. 52 KP z powodu nadużywania zwolnienia lekarskiego (umyślność pracownika)

12. ROZWIĄZYWANIE STOSUNKU PRACY ZA WYPOWIEDZENIEM Z POWODU

  • absencji chorobowych
  • niezdolności pracownika do pracy (postępowanie pracodawcy wobec pracownika niezdolnego do pracy)
  • utraty zaufania
  • nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych w orzecznictwie Sądu Najwyższego
  • inne przyczyny wypowiedzenia omówione na pytania Uczestników
  • tryb postępowania pracodawcy

13. OCHRONA STOSUNKU PRACY, w tym OCHRONA PRZED WYPOWIEDZENIEM UMOWY O PRACĘ WYNIKAJĄCA Z ART. 41 KP (moment uruchomienia ochrony; moment rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego w orzecznictwie SN)

14. WYPOWIEDZENIE WARUNKÓW PRACY LUB (I) PŁACY JAKO KONSEKWENCJA NARUSZENIA OBOWIĄZKÓW PRZEZ PRACOWNIKA

  • tryb i przyczyny
  • zmiana warunków płacowych
  •  zmiana warunków zatrudnienia
  • skutek odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków przez pracownika
  • skutek wniesienia odwołania przez pracownika do sądu pracy
  • powierzenie pracownikowi innej pracy niż umówiona;“sposób powierzenia i konsekwencje
  • odmowa podjęcia przez pracownika powierzonej pracy innej niż umówiona
  • przeniesienie pracownika do innego Działu, Wydziału, Komórki Organizacyjnej
WYKŁADOWCA

WYKŁADOWCAMI NA SZKOLENIU BĘDĄ:

Waldemar Wachura

kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Gliwicach, nadinspektor PIP.

W swojej kilkunastoletniej praktyce inspektorskiej przeprowadził setki kontroli w podległych podmiotach.

Posiada bogate doświadczenie praktyczne związane prowadzeniem kontroli przez Inspektora pracy oraz wydawaniem środków pokontrolnych.

W związku z pełnioną funkcją na co dzień zajmuje się sprawami dotyczącymi prawidłowości decyzji administracyjnych wydawanych przez Inspektorów pracy, a także decyzji wydawanych w trybie odwoławczym.

Prawnik PIP

przedstawiciel urzędu administracji publicznej, zajmującego się m.in. nadzorem i kontrolą przestrzegania przepisów prawa pracy przez pracodawców. Odpowiedzialna za prawidłowość postępowania administracyjnego prowadzonego przez inspektorów pracy, rozpatrywanie odwołań od decyzji w zakresie Prawa Pracy. Łączy wiedzę ekspercką z bogatym doświadczeniem szkoleniowym.

Ukończyła studia doktoranckie w Uniwersytecie Śląskim Wydział Prawa i Administracji.
Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Autorka specjalistycznych publikacji, artykułów:

  • „Decyzja i wystąpienie inspektora pracy w wybranych orzeczeniach sądów administracyjnych”
  • „Postępowanie administracyjne inspektora pracy – zagadnienia wybrane”
  • „Wystąpienie inspektora pracy w wybranych orzeczeniach sądów administracyjnych” – Biuletyn Krajowej Izby Doradców Podatkowych „Doradca Podatkowy”
  • „Odpowiedzialność odszkodowawcza władzy publicznej”
  • „Decyzja płatnicza Państwowej Inspekcji Pracy w świetle wyroku WSA – Biuletyn Krajowej Izby Doradców Podatkowych „Doradca Podatkowy”

METODY

METODY PROWADZENIA WARSZTATÓW:

Szkolenie będzie prowadzone systemem interaktywnym, tj. metodą aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach. Zagadnienia poruszane podczas szkolenia wzbogacone będą przykładami rozwiązań zaczerpniętych z bogatej praktyki zawodowej wykładowcy oraz aktualnych stanowisk, interpretacji, orzecznictwa.

ADRESACI

SZKOLENIE ADRESOWANE JEST DO:

  • Pracodawców, Właścicieli Firm
  • Kierowników działów
  • Kierowników i pracowników kadr i działów personalnych
  • Przedstawicieli służb BHP, Społecznych Inspektorów Pracy
  • Przedstawicieli Związków Zawodowych
ORGANIZACJA

OCENY UCZESTNIKÓW WCZEŚNIEJSZEJ EDYCJI SZKOLENIA:

POZIOM PRZYGOTOWANIA WYKŁADOWCY DO ZAJĘĆ:
98%
ZAANGAŻOWANIE WYKŁADOWCY W PROWADZENIE SZKOLENIA
98%
UMIEJĘTNOŚĆ PRZEKAZYWANIA WIEDZY PRZEZ WYKŁADOWCĘ:
99%

MIEJSCE SZKOLENIA

Park Inn by Radisson Katowice ****
suite-roomrestauracjaimg_5685a

ZAPYTAJ O TERMIN SZKOLENIA

    TERMIN:
    MIEJSCE:
    HOTEL:

    CENA: ZŁ (BRUTTO)

    KARTA ZGŁOSZENIA

    OŚWIADCZENIE ZW. Z VAT

      KONSULTANT

      KINGA LALKO-SMOŁKA
      KOORDYNATOR DZIAŁU SZKOLEŃ OTWARTYCH

      tel: +48 32 33 55 150
      mobile: +48 662 297 689
      e-mail: effect@effect.edu.pl

      AGNIESZKA WALAS
      SPECJALISTA DS. SZKOLEŃ OTWARTYCH

      tel: +48 32 33 55 153
      mobile: +48 608 577 231

      OPINIE KLIENTÓW

      • "Szkolenia z tym wykładowcą są zawsze bogate w praktyczną wiedzę z zakresu prawa pracy. Wyjeżdżam z nich zawsze "bogatsza" o nowe zagadnienia, które pomagają mi potem w wykonywaniu codziennych obowiązków w miejscu pracy. Sposób w jaki jest ono prowadzone jak najbardziej mi odpowiada. Prawo podane w przystępny i rzetelny sposób, tak, że chce się wracać".

        Pitney Bowes Polska Sp. z o.o. Anna