Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w warunkach zagrożenia, stresu i panikihttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.png200px200px
W sytuacji zagrożenia i konieczności zarządzania zespołami rozproszonymi oraz pracy zdalnej, brak osobistych spotkań może wpłynąć na wzrost tendencji do zachowań i działań mobbingowych realizowanych drogą elektroniczną i telefoniczną.
Zwiększony poziom stresu, napięcie pracowników, a z drugiej strony konieczność realizacji planów biznesowych może zwiększać ryzyko nieprawidłowych zachowań i działań oraz roszczeń pracowniczych, które mogą być dotkliwe dla całej organizacji w kontekście prawnym oraz dotyczącym pogorszenia atmosfery pracy.
– zdobycie wiedzy jak komunikując się zdalnie (mail, telefon, komunikatory internetowe) nie przekazywać treści, które mogą nosić znamiona mobbingu i dyskryminacji
– zdobycie wiedzy jak poprawnie i zgodnie z prawem wydawać zdalnie polecenia i egzekwować realizację zadań, aby nie narazić się na przekroczenie uprawnień, które mogą być po czasie uznane za mobbing
– zdobycie wiedzy jak realizować zasadę równego traktowania w zatrudnieniu – czyli proporcjonalnie obciążać pracowników i stawiać im realne wymagania i cele
– zdobycie wiedzy jak nie naruszać dóbr osobistych pracownika i jego prywatności przez monitoring pracy wykonywanej zdalnie
Warto przygotować się wcześniej żeby nie popełnić błędów, które mogą być kosztowne dla firmy.
Weź udział w szkoleniu on-line, wyjdziesz z pakietem gotowych rozwiązań!
Uczestnicy szkolenia Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w czasie kryzysu i w obliczu utrudnionej komunikacji wybrali również:
Dzięki udziałowi w szkoleniu dowiesz się jak działać w warunkach kryzysowych i nie przekroczyć uprawnień.
1. Definicje mobbingu i dyskryminacji – aspekty prawne i psychologiczne, różnice na gruncie przepisów Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.
2. Standardy etykiety – wzory zachowań, postaw oraz standardy kultury organizacyjnej opartej o zasady współżycia społecznego, etyka i etykieta w „sieci” i w ramach kontaktów on-line. Czy mobbing może mieć miejsce „na odległość”?
3. Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi nałożony na pracodawcę – sposoby realizacji i skuteczność polityki antymobbigowej w rozumieniu orzecznictwa SN.
4. Różnicowanie mobbingu, dyskryminacji oraz naruszenia zasad współżycia społecznego.
5. Cechy mobbingu – ocena długotrwałości i uporczywości działań lub zachowań.
6. Wzorzec ofiary rozsądnej – podatność psychologiczna pracowników i portret psychologiczny sprawcy.
7. Zachowania i działania nienoszące znamion mobbingu i dyskryminacji, konflikty incydentalne – przykłady, analiza kazusów przedsądowych i sądowych.
8. Działania dozwolone, pozorna zgodność z prawem i obowiązki stanowiące – uprawnienia osób kierujących pracownikami a obowiązki pracownika wynikające z art. 100 Kodeksu pracy. Jak wydawać polecenia drogą elektroniczną w przypadku pracownika świadczącego pracę w formie telepracy?
Jak zgodnie z prawem dyscyplinować pracownika?
W jaki sposób rozliczać efekty pracy przekazywanej droga elektroniczną z zachowaniem zasad równego traktowania w zatrudnieniu?
9. Orzecznictwo sądowe – analiza kazusów i orzecznictwa sądowego z zakresu mobbingu i dyskryminacji.
10. Postępowania przedsądowe i sądowe w sprawach o mobbing i dyskryminację – omówienie przepisów i ich nowelizacji z dnia 7 września 2019 r.
11. Konsekwencje dla mobbera – zasady odpowiedzialności porządkowej.
12. Zwalczanie zachowań mobbingowych – polityka antymobbingowa, komisja antymobbingowa, mediacje i polubowne rozwiązywanie sporów oraz konfliktów między pracownikami – zasady postępowania, rekomendacje rozwiązań.
13. Tryb postępowania i rekomendacje Komisji Antymobbingowej dla pracodawcy.
Omówienie sposobów rozwiązania konfliktu mobbingowego, wysłuchiwania stron i świadków, sporządzania protokołów z posiedzeń, instrumenty prawne stosowane w rekomendacjach i ich realizacji.
Czy w sytuacji związanej z obowiązywaniem stanu epidemicznego komisja antymobbingowa może działać w formie zdalnej?
Jak dostarczać dokumenty komisji z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych w systemach informatycznych?
14. Obowiązki i uprawnienia pracowników, osób kierujących pracownikami oraz pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i równego traktowania w zatrudnieniu. Wydawanie poleceń w formie elektronicznej, wiadomość sms, wiadomość e-mail jako dowód w postępowaniu przedsądowym i sądowym. Jak zachować ostrożność w kierowaniu korespondencji do nieobecnego pracownika?
15. Prewencja konfliktów w miejscu pracy – komunikacja antymobbingowa – komunikaty TY i JA, parafrazowanie – omówienie sposób komunikacji on-line.
Niniejsza oferta, a w szczególności program szkolenia podlegają ochronie na mocy prawa autorskiego. Właścicielem praw autorskich jest OSiI Effect. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora jest zabronione.
Na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie osoby reprodukujące zawarte w ofercie i programie szkolenia informacje we fragmentach, jak i w całości bez wiedzy i zgody właściciela praw autorskich podlegały będą odpowiedzialności karnej.
Wybitny Ekspert prawa pracy, wieloletni specjalista Państwowej Inspekcji Pracy i wykładowca Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Specjalista w zakresie rozwiązywania sporów zbiorowych, zawodowy negocjator i mediator w sporach pracowniczych z ponad 10-letnim doświadczeniem praktycznym. Specjalista psychologii pracy i zbiorowego prawa pracy.
Stały członek ponad 50 komisji antymobbingowych. W ramach prowadzonych audytów wdrożył ponad 100 procedur antymobbingowych w jednostkach sfery budżetowej i w przedsiębiorstwach. Mediator i negocjator w obszarze dialogu społecznego.
Tworzy regulaminy wewnątrzzakładowe, w tym politykę antymobbingową, którą skutecznie wprowadził w kilkuset polskich firmach. Jest negocjatorem w sporach zbiorowych prowadzonych w kluczowych firmach w kraju m.in. Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o.
Autor licznych wywiadów w krajowych mediach (głównie Dziennik Gazeta Prawna oraz TVN 24 bis) poświęconych warunkom świadczenia pracy oraz zagrożeniom psychospołecznym.
Autor ponad 100 krajowych i zagranicznych publikacji oraz raportów i badań nad zagrożeniami psychospołecznymi w miejscu pracy. Prowadzi badania nad skutkami stresu zawodowego, współautor jedynego w kraju poradnika dotyczącego radzenia sobie ze stresem w pracy „Pokonać stres”.
Jest także autorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego oceny ryzyka zawodowego w zakresie czynników psychospołecznych wydanego przez Główny Inspektorat Pracy oraz współautorem poradnika dla związkowców zatytułowanego „Zgodnie z prawem i bezpiecznie” wydanego przez Główny Inspektorat Pracy.
Wykładowca akademicki:
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – Katedra Pedagogiki i Psychologii
PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu – Instytut Nauk Politycznych im. J. Karskiego
Najważniejsze publikacje:
Wykładowca aktywizuje i angażuje wszystkich uczestników na każdym etapie szkolenia.
Metody wyszczególnione:
miniwykłady
dyskusja moderowana
case study
prezentacja orzecznictwa
burza mózgów
pracodawców, menedżerów, osób kierujących pracownikami, pracowników służb HR i BHP, którzy muszą w warunkach zagrożenia, stresu i paniki wyegzekwować wykonanie zadań i poleceń.
KARTA ZGŁOSZENIA
KONSULTANT
KINGA LALKO-SMOŁKA
KOORDYNATOR DZIAŁU SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 150
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
AGNIESZKA WALAS
SPECJALISTA DS. SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 153
mobile: +48 608 577 231
e-mail: effect@effect.edu.pl
OPINIE KLIENTÓW
"Trener bardzo merytoryczny, dobrze znający temat, potrafiący świetnie przekazać swoją wiedzę oraz doświadczenia".
"Szkolenia przygotowane przez firmę Effect jak zwykle nie zawiodły moich oczekiwań. Pełen profesjonalizm przy organizacji szkolenia, a także przy doborze tematów, ćwiczeń i prowadzących".
Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
z informacjami o naszych projektach rozwojowych, spotkaniach, ofertach specjalnych.