Umowy o roboty budowlanehttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.png200px200px
Zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu, którego celem jest zdobycie i ugruntowanie wiedzy w zakresie zawierania umów o roboty budowlane, skutecznego ich zabezpieczania oraz dochodzenia roszczeń, w przypadku ich naruszenia przez drugą stronę.
CELE I KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:
W ramach szkolenia omówione zostaną stosowane w praktyce postanowienia umów o roboty budowlane i wynikające z nich konsekwencje prawne. Celem szkolenia jest wskazanie jego uczestnikom na co zwrócić szczególną uwagę przy sporządzaniu i zawieraniu umów, jak minimalizować ryzyko prawne wynikające z zawieranych umów i jak zabezpieczyć swoje interesy, gdzie szukać pułapek w umowach o roboty budowlane.
Szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia związane ze sposobem wynagradzania wykonawcy i robotami dodatkowymi, solidarną odpowiedzialnością inwestora i generalnego wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy, karami umownymi oraz rękojmią i gwarancją wykonawcy za wybudowany obiekt.
Szkolenie ma charakter wykładu przeplatanego warsztatami, w ramach których uczestnicy pracować będąca na przykładowych postanowieniach umownych i analizować przypadki z praktyki.
Zaproszony ekspert:
• omówi prawne instrumenty zabezpieczania interesów firmy na etapie zawierania umów z kontrahentami
• przedstawi jakie klauzule wprowadzać do treści umów by wzmocnić pozycję firmy w sytuacjach spornych
• przedstawi zarówno korzystne jak i niekorzystne dla inwestorów/wykonawców/podwykonawców postanowienia praktykowane w umowach o roboty budowlane
• wskaże na praktycznych przykładach przypadki skutecznego egzekwowania roszczeń reklamacyjnych wobec dostawców wadliwych, niezgodnych z umową usług i towarów
Szkolenie skierowane jest do wszystkich podmiotów: publicznych i prywatnych, realizujących różne inwestycje budowlane, w tym w ramach zamówień publicznych, po stronie zamawiającego lub wykonawcy/podwykonawcy.
Szkolenie będzie szczególnie przydatne osobom, które są odpowiedzialne za realizację inwestycji.
Zachęcamy uczestników do zgłaszania swoich problemów i pytań (faxem lub pocztą elektroniczną) przed rozpoczęciem szkolenia. W programie szkolenia przewidziano czas na indywidualne konsultacje z prowadzącymi. W trakcie warsztatów istnieje możliwość analizy dostarczonych przez Państwa umów.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. Charakter umowy i przepisy znajdujące do niej zastosowanie
2. Forma zawarcia umowy o roboty budowlane
3. Umowa o roboty budowlane a umowa o dzieło
4. Określenie stron umowy o roboty budowlane
5. Określenie przedmiotu umowy o roboty budowlane.
6. Rodzaje umów o roboty budowlane
7. Specyfika umów o roboty budowlane zawieranych w ramach zamówień publicznych Zastosowanie i znaczenie warunków kontraktowych FIDIC
8. Określanie przedmiotu umowy o roboty budowlane
Znaczenie dokumentacji projektowej i jej akceptacja przez wykonawcę
9. Doprecyzowanie obowiązków i uprawnień stron umowy o roboty budowlane
10. Sposoby określania wynagrodzenia oraz warunków jego płatności
11. Solidarna odpowiedzialności zamawiającego i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy oraz sposoby zabezpieczenia zamawiającego przed ryzykiem płacenia podwójnego
12. Terminy w umowie o roboty budowlane i kary umowne za ich niedochowanie
13. Opóźnienie a zwłoka przy niedochowaniu terminu
14. Zasady odbiorów w umowie o roboty budowlane. Odbiory częściowe a odbiór końcowy
15. Zabezpieczenia należytego wykonania umowy
6. Na jakie zapisy umowy o roboty budowlane należy zwracać uwagę, tak aby w pełni zabezpieczyć swoje roszczenia – podstawowe błędy popełniane przy pisaniu umów
17. Rękojmia za wady i gwarancja jakości. Zasady dochodzenia roszczeń
18. Możliwość odstąpienia od umowy o roboty budowlane w trakcie realizacji inwestycji
WYKŁADOWCĄ NA SZKOLENIU BĘDZIE:
mec. Dorota Dorska-Havaris
Na co dzień wspiera inwestorów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych związanych z ustaleniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, uzyskaniem pozwolenia na budowę lub dokonaniem zgłoszenia robót budowlanych, jak również przystąpieniem do użytkowania wybudowanego obiektu.
Reprezentuje uczestników procesu budowlanego w sporach sądowych i pozasądowych.
Posiada bogate doświadczenie w przygotowywaniu i negocjowaniu umów o roboty budowlane i prace projektowe, w tym umów zawieranych w ramach zamówień publicznych oraz umów opartych na Warunkach Kontraktowych FIDIC.
Doradza Klientom – zamawiającym, wykonawcom, podwykonawcom i projektantom – jak skutecznie zabezpieczyć swoje interesy i zminimalizować ryzyko prawne wynikające z prowadzonej inwestycji.
Od lat prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu przebiegu procesu inwestycyjno – budowlanego, sporządzania oraz negocjowania umów o roboty budowlane i umów pokrewnych, zasad prawidłowego użytkowania nieruchomości.
Jest autorką wielu publikacji związanych z procesem budowlanym
METODY PROWADZENIA WARSZTATÓW:
Szkolenie będzie prowadzone systemem interaktywnym, tj. metodą aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach.
SZKOLENIE ADRESOWANE JEST DO:
ZAPYTAJ O TERMIN SZKOLENIA
KARTA ZGŁOSZENIA
KONSULTANT
KINGA LALKO-SMOŁKA
KOORDYNATOR DZIAŁU SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 150
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
AGNIESZKA WALAS
SPECJALISTA DS. SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 153
mobile: +48 608 577 231
e-mail: effect@effect.edu.pl
OPINIE KLIENTÓW
"Szczerze polecam szkolenie menedżerom, kierownikom firm oraz jednostek organizacyjnych, właścicielom firm. Wiedza zdobyta na szkoleniu ułatwia zrozumienie kondycji finansowej firmy oraz wpływ komórek na tę kondycję".
"Wysoki poziom merytoryczny szkolenia. Ciekawe, dynamiczne zajęcia szkoleniowe. Sympatyczny opiekun grupy".
Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
z informacjami o naszych projektach rozwojowych, spotkaniach, ofertach specjalnych.