Zarządzanie flotą samochodowąhttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.png200px200px
Park samochodowy w firmie to nie tylko ogromna pozycja budżetowa. To obszar generujący poważne ryzyka, zarówno dla kierowców/użytkowników pojazdów, osób zarządzających flotą jak i dla właścicieli oraz zarządów spółek.
Zarządzanie flotą nie może się dziś sprowadzać tylko do czynności administracyjno – serwisowych.
Planowanie, prognozowanie, kalkulowanie i działania prewencyjne to dziś fundamenty kwalifikacji nowoczesnego fleet managera.
Wykłady prowadzić będzie nasz Ekspert, Krzysztof Sosnowski, wieloletni praktyk, wykładowca i autor publikacji w prasie flotowej. Zajęcia będą miały formułę warsztatowo – wykładową i prowadzone będą w oparciu o rzeczywistą wiedzę rynkową.
Na podstawie przykładów praktycznych zaprezentowanych podczas szkolenia przez prowadzącego, uczestnicy będą mogli wprowadzić usprawnienia w swojej pracy, czyli wpłynąć na poprawę i optymalizację funkcjonowania floty w firmie.
Uczestnicy szkolenia otrzymają gotowy do wykorzystania dokument wzorcowy Car Policy oraz przykładowy kalkulator (plik Excel) służący do prostego wyliczenia TCO dla firmy.
Uczestnicy szkolenia otrzymają gotowy do wykorzystania dokument wzorcowy Car Policy oraz przykładowy kalkulator (plik Excel) służący do prostego wyliczenia TCO dla firmy.
Co to jest Car Policy i dlaczego warto wypracować taki dokument w firmie?
Car Policy – podstawowy dokument flotowy regulujący prawa i obowiązki firmy i pracownika w stosunku do pojazdów wykorzystywanych w firmie (własnych, leasingowanych, wynajmowanych, użytkowanych itp.)
Na przykładzie wzorcowego dokumentu wspólna ze słuchaczami analiza (krok po kroku) wszystkich zapisów dokumentu wraz z przykładami odnoszącymi się do ich floty i sytuacji i zagrożeń występujących w rzeczywistości a w szczególności:
– odpowiedzialność firmy (w tym Zarządu) w obszarze floty,
– zadania i odpowiedzialności osób zarządzających flotą,
– obowiązki pracownika w stosunku do powierzonego mienia (auta) wraz z ustaleniem odpowiedzialności materialnej za uszkodzenia, szkody komunikacyjne itp.,
– obowiązkowa dokumentacja – protokoły zdawczo – odbiorcze, oświadczenia, regulaminy, obiegówki itp.,
– używanie samochodu służbowego do celów prywatnych (w tym nieobecności, urlopy, zwolnienia lekarskie itp.),,
– opis procesów i procedur istotnych z punktu widzenia floty i generowanych przez nią kosztów.
TCO (Total Cast of Ownership) – jak liczyć całkowite koszty posiadania/użytkowania samochodu?
Omówienie części składowych realnych kosztów utrzymania floty w przedsiębiorstwie oraz ich planowanie i budżetowanie.
W ramach ćwiczeń omówimy m.in.:
– zasady wyboru optymalnego pojazdu,
– zasady jego zakupu,
– typ finansowania (gotówka, kredyt, leasing, wynajem),
– optymalny okres użytkowania auta,
– wartość rezydualna
– ubezpieczenie i sposoby likwidacji szkód,
– koszty utrzymania takie jak serwis, opony itp.,
– rodzaje paliw i normy spalania,
– koszty personalne,
– koszty podatkowe,
– koszty wycofania auta z eksploatacji,
– sprzedaż samochodu używanego.
Wspólnie z Uczestnikami szkolenia zbudujemy przykładowy model kalkulacyjny (Excel) niezbędny w codziennej analizie TCO w firmie.
Zapytanie ofertowe – jak zbudować skuteczne zapytanie ofertowe w celu otrzymania całkowicie porównywalnych z sobą ofert na rzeczy i usługi, które chcemy kupić a nie które dostawcy chcą nam sprzedać?
Kluczową umiejętnością w obszarze floty są kompetencje dotyczące obszaru zakupów. Niezależnie czy mamy do czynienia z zakupem pojazdów, serwisów, ubezpieczeń, opon, źródeł i sposobów finansowania itp. Fleet Manager powinien potrafić sporządzić prawidłowe zapytania ofertowe w sposób optymalny i efektywny dla firmy, zrozumiały i jasny dla dostawców, nie pozwalający na różne interpretowanie zawartych w nim treści, tak aby w czytelny i porównywalny sposób móc analizować i skutecznie wybierać najlepsze propozycje.
Ilekroć porównuje się oferty, łatwo zauważyć znaczące dysproporcje cenowe.
Czy ceny aż tak się różnią czy też oferty nie są z sobą porównywalna (każdy z dostawców odpowiedział na zapytania ofertowe wg swojej interpretacji).
Jak to porównać aby wybrać najlepiej?
Zajęcia opierać się będą o przykładowe zapytanie ofertowe na usługi wynajmu długoterminowego (najbardziej wieloformatowe zapytanie z obszarze zarządzania flotą, zawierające wszystkie możliwe usługi: zakup pojazdu, serwis, opony, ubezpieczenia, samochody zastępcze itp.). Wspólnie z Uczestnikami zbudowany zostanie katalog oczekiwanych usług, omówione zostaną kluczowe elementy SLA wraz z przykładowymi propozycjami mierzenia jakości świadczonych przez dostawcę usług. Nabyte umiejętności zdecydowanie podniosą efektywność i skuteczność działań zakupowych obejmujących flotę.
Umowy najmu długoterminowego – obszary zagrożeń
Istotnym elementem pracy osób zarządzających flotą jest negocjowanie umów z dostawcami, zapewniających biznesowe bezpieczeństwo firmy. Na podstawie coraz popularniejszych umów wynajmu długoterminowego (wynajem, leasing z serwisem i wysoką wartością wykupu) omówione zostaną wszystkie zagrożenia i ryzyka zawarte w umowach wraz z propozycjami stosownych zabezpieczeń.
Główne zainteresowania skierujemy na:
– gwarancje jakości świadczonych usług
– rekalkulacje umowy w trakcie jej trwania (obszar największego ryzyka biznesowego)
– refaktury
– kary umowne
– pulowanie kilometrów, opon itp.
– zwrot pojazdu po zakończeniu umowy (jak ograniczyć koszty?)
Mobility Management
W najbliższych latach (perspektywa do 5 lat) rynek flotowy przejdzie ogromną ewolucję. Nowa perspektywa wymagać będzie głębokich zmian w polityce flotowej przedsiębiorstwa oraz nowych kwalifikacji osób zarządzających mobilnością pracowników i firmy.
– dokąd zmierza flota i związana z nią technologia?
– jakie nowe usługi i nowe wyzwania staną się codziennością w najbliższym czasie?
– czy samochody elektryczne do przyszłość dla flot?
– czy elektromobilność się opłaca?
– omówimy zakres nowych kompetencji Fleet (Mobility) Managerów i wprowadzanych nowych rozwiązań takich jak np.: carsharing, samochody elektryczne, telemetria, zarządzanie czasem i mobilnością.
Krzysztof Sosnowski
Ekspert w zakresie optymalizacji procedur zarządzania flotą pojazdów w firmach, współtwórca branży flotowej i pierwszych firm wynajmu w Polsce. Za swoje osiągnięcia zawodowe został wyróżniony w plebiscycie Ludzie Dekady Branży Flotowej i „100 najbardziej wpływowych osób branży flotowej”.
Doradca firm-właścicieli największych flot samochodowych w Polsce.
Podwójny Laureat Auto Finance Network Londyn 2015.
Pełnił funkcję Dyrektora ds. Rynku Motoryzacyjnego w ZPL (Związek Polskiego Leasingu).
Obejmował stanowisko Dyrektora Zarządzającego w Hertz Leasing, Dyrektora Handlowego w Prime Car Management (Masterlease Group), Dyrektora Operacyjnego i Członka Zarządu w ING Car Lease Polska a ostatnio pracował jako Dyrektor Operacyjny/Członek Zarządu w Alphabet Polska Fleet Management (BMW Group).
Obecnie Partner w firmie konsultingowej, która skupia się na realnym wsparciu przedsiębiorstw w ograniczeniu wydatków, podniesieniu efektywności oraz optymalizacji zarządzania służbowymi pojazdami. Na co dzień identyfikuje koszty flot firmowych, tworzy strategie oraz realizuje programy redukujące wydatki na samochody, przy jednoczesnym wzroście jakości flot.
Specjalizuje się również w audycie flot, weryfikacji kosztów serwisu i zużycia paliwa, zarządzaniu ryzykiem, likwidacji szkód – we wszystkich aspektach zarządzania i optymalizacji firmowej floty.
Wieloletni wykładowca i prelegent, obecnie prowadzi zajęcia dla fleet managerów na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autor wielu artykułów w prasie biznesowej i motoryzacyjnej.
Wszystkie zajęcia podczas szkolenia Zarządzanie flotą samochodową będą poprowadzone z wykorzystaniem aktywnych form pracy, maksymalnie angażujących uczestników do bezpośredniego udziału w zajęciach. Prezentacja, dyskusja, praca w małych grupach, studium przypadku, burza mózgów, praca z tekstem, kalkulacje z Excelem, Internet.
Ostateczna treść i poziom szczegółowości szkolenia Zarządzanie flotą samochodową zostaną dostosowane do potrzeb i przygotowania merytorycznego uczestników. Zajęcia skierowane do różnego poziomu zaawansowania Uczestników.
Uczestnicy szkolenia Zarządzanie flotą samochodową otrzymają gotowy do wykorzystania dokument wzorcowy Car Policy oraz przykładowy kalkulator (plik Excel) służący do prostego wyliczenia TCO dla firmy.
KARTA ZGŁOSZENIA
OŚWIADCZENIE ZW. Z VAT
KONSULTANT
KINGA LALKO-SMOŁKA
KOORDYNATOR DZIAŁU SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 150
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
AGNIESZKA WALAS
SPECJALISTA DS. SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 153
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
OPINIE KLIENTÓW
Rozwijamy się każdego dnia, by gwarantować korzyści Twojej firmie.
Zostań kolejnym zadowolonym klientem i zyskaj przewagę dzięki nabytym umiejętnościom.
Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem.
"Istotne znaczenie dla procesu utrwalania wiedzy przekazywanej na szkoleniu miały ciągłe dyskusje uczestników, treningi, analizy przypadków, burza mózgów oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. [...] Chcielibyśmy zrekomendować Effect wszystkim firmom, które nie miały jeszcze przyjemności z Państwem współpracować."
"Szkolenie przeprowadzone w sposób profesjonalny. Wysoki poziom wiedzy wykładowcy oraz odpowiednia jakość merytoryczna otrzymanych materiałów dydaktycznych. Myślę, że zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w mojej pracy".
Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
z informacjami o naszych projektach rozwojowych, spotkaniach, ofertach specjalnych.