In
Biorąc udział w obrocie gospodarczym musimy liczyć się z wieloma formalnościami, w których niezmiernie ważną rolę odgrywa sporządzanie i zawieranie umów. Wiedza o umowach gospodarczych jest przydatna zarówno dla właścicieli firm jak i dla przyszłych przedsiębiorców. Umowę określa się jako zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, które ustalają wzajemne prawa lub obowiązki. Umowa gospodarcza jest umową, w której co najmniej jedna strona występuje jako przedsiębiorca działający w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Umowy stanowią szczególnie istotny element działalności przedsiębiorców. Każdego dnia na świecie zawierane są setki tysięcy umów. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jakie konsekwencje dla naszego biznesu niesie za sobą zawarcie danej umowy. Dodatkowo coraz częściej w umowach pojawiają się pułapki, które powodują szkodliwe postanowienia dla przedsiębiorcy.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Proces zawierania umowy możemy podzielić na 5 etapów: Etap I – Przed zawarciem umowy Etap II – Spisanie umowy Etap III – Realizacja umowy Etap IV – Wprowadzenie zmian do umowy Etap V – Zakończenie umowy Aby chronić swoje interesy najważniejszy dla przedsiębiorcy jest etap przed zawarciem umowy. Dlaczego akurat etap pierwszy ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że mamy możliwość sprawdzić wiarygodność kontrahenta, zabezpieczyć interesy własnej firmy, przygotować treść umowy lub przedstawić kontrpropozycje do umowy przedstawionej przez partnera. Dodatkowo mamy czas na to, aby przemyśleć ryzyka związane z umową.

Co warto wiedzieć o umowach?

Niewątpliwie ważne jest posiadanie wiedzy i zarazem świadomości odnośnie „milczącego przyjęcia oferty”.  Za przyjęcie oferty (i zawarcie umowy) przyjmuje się sytuację, gdy „przedsiębiorca otrzymał od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych, ofertę zawarcia umowy w ramach swej działalności i nie udzielił na nią niezwłocznej odpowiedzi”. Kwestia pisania umów, zawierania ich, ustalania treści umowy, wyłapywania pułapek oraz przede wszystkim zabezpieczania interesów firmy jest bardzo istotna. Aby dowiedzieć się więcej w tym temacie można studiować tę tematykę samemu lub wziąć udział w prawnych szkoleniach. Masz pytania, wątpliwości, czujesz się niepewnie podczas zawierania i realizacji umów? Dowiedz się jak wzmocnić pozycję firmy w sytuacjach spornych oraz skutecznie dochodzić roszczeń reklamacyjnych. Profesor prawa, wykładowca szkolenia Umowy w obrocie gospodarczym wyjaśni zawiłości zawierania umów krajowych oraz zagranicznych. Będąc uczestnikiem szkolenia poznasz prawa i obowiązki kontrahentów w obrocie gospodarczym Pamiętaj! Właściwie przygotowana umowa decyduje o powodzeniu współpracy z kontrahentem, a nawet o opłacalności biznesu!