Uprawnienia i obowiązki społecznego inspektora pracyhttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.png200px200px
Społeczna inspekcja pracy została powołana w celu zapewnienia związkom zawodowym niezbędnych warunków do sprawowania skutecznej kontroli przestrzegania przepisów prawa prac,y ze szczególnym uwzględnieniem przepisów bhp.
Społeczny Inspektor Pracy ma prawo kontrolować stan budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesy technologiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Społeczny Inspektor Pracy został wyposażony w szereg uprawnień w zakresie zwalczania wypadków pracowników. Może brać czynny udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, w analizowaniu przyczyn powstawania wypadków, zachorowań na choroby zawodowe i inne schorzenia wywołane warunkami pracy.
Jest powołany do kontroli przestrzeganie postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, urlopów i czasu pracy itp., uczestniczy w przeprowadzaniu społecznych przeglądów warunków pracy.
Szkolenie przeznaczone dla nowo wybranych zakładowych i wydziałowych (oddziałowych) społecznych inspektorów pracy.
CELE I KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do pełnienia funkcji i zadań wynikających z ustawy o społecznej inspekcji pracy.
Uczestnicy otrzymują kompendium wiedzy z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa pracy, poznają zasady funkcjonowania społecznej inspekcji pracy w firmie, jej prawa i obowiązki.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. Organizacja społecznej inspekcji pracy
2. Szczególna ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy.
3. Uprawnienia społecznego inspektora pracy.
4. Środki prawne stosowane przez społecznego inspektora pracy.
5. Zasady poprawnego konstruowania zalecenia w kontekście najczęstszych błędów ujawnianych podczas kontroli
6. Środki odwoławcze służące pracodawcy od zalecenia SIP
7. Identyfikacja zagrożeń w środowisku pracy
8. System nadzoru nad warunkami pracy w Polsce
9. Współpraca SIP z Państwową Inspekcją Pracy
10. Udział SIP w postępowaniu powypadkowym
11. Zasady prowadzenia postępowania powypadkowego
12. Sposób projektowania wniosków profilaktycznych mających na celu unikanie wypadków
13. Najczęściej ujawniane błędy w treści protokołów powypadkowych
14. Analiza przebiegu wypadków pod kątem przyczyn zdarzeń na wybranych przykładach autentycznych wypadków
WYKŁADOWCĄ NA SZKOLENIU BĘDZIE:
Nadinspektor Państwowej Inspekcji Pracy
Specjalizuje się w kontrolach związanych z badaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Od 2002 roku jest wykładowcą na szkoleniach dla Społecznych Inspektorów Pracy organizowanych przez największy związek zawodowy w Polsce. Prowadzi zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych Zarządzenie bezpieczeństwem i higieną pracy – przedmioty „Techniczne bezpieczeństwo pracy” i „Metody eliminacji zagrożeń w środowisku pracy”.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, nadzoru rynku oraz wymagań minimalnych dla maszyn.
Regularnie uczestniczy w działaniach Kapituły konkursu „Pracodawca organizator pracy bezpiecznej” organizowanego na terenie województwa śląskiego przez Państwową Inspekcję Pracy.
METODY PROWADZENIA WARSZTATÓW:
Warsztaty będą prowadzone systemem interaktywnym, tj. metodą aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach, połączonym z warsztatami. Każdy blok tematyczny będzie poprzedzony mini wykładem wprowadzającym uczestników do poszczególnych tematów. Wykładowca dokona analizy sytuacji zawodowych uczestników szkolenia – ‘case study’. Dyskusje zbiorowe. Całość będzie uwzględniała szczegółową analizę zgłaszanych przez uczestników problemów.
Większość zagadnień poruszanych podczas szkolenia wzbogacona będzie przykładami rozwiązań zaczerpniętych z bogatej praktyki zawodowej wykładowcy.
SZKOLENIE ADRESOWANE JEST DO:
ZAPYTAJ O TERMIN SZKOLENIA
KARTA ZGŁOSZEŃ
KONSULTANT
KINGA LALKO-SMOŁKA
KOORDYNATOR DZIAŁU SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 150
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
AGNIESZKA WALAS
SPECJALISTA DS. SZKOLEŃ OTWARTYCH
tel: +48 32 33 55 153
mobile: +48 608 577 231
e-mail: effect@effect.edu.pl
OPINIE KLIENTÓW
"Szkolenia z tym wykładowcą są zawsze bogate w praktyczną wiedzę z zakresu prawa pracy. Wyjeżdżam z nich zawsze "bogatsza" o nowe zagadnienia, które pomagają mi potem w wykonywaniu codziennych obowiązków w miejscu pracy. Sposób w jaki jest ono prowadzone jak najbardziej mi odpowiada. Prawo podane w przystępny i rzetelny sposób, tak, że chce się wracać".
Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
z informacjami o naszych projektach rozwojowych, spotkaniach, ofertach specjalnych.