bilans 2020 roku – zamknięcie roku, rozliczenie roczne związku zawodowego i prawidłowe prowadzenie dokumentacji księgowej – program szkolenia:
1. Jednolity plik kontrolny obowiązkiem dla wszystkich organizacji i jak raportować w formacie JPK by nie narazić się na sankcje i kary.
Obowiązek tworzenia elektronicznych sprawozdań finansowych w formacie XML (JPK). Wysyłka sprawozdania finansowego do Szefa KAS.
- Wpływ Pandemii COVID-19 na sprawozdanie finansowe związku zawodowego.
- W jaki sposób ustawy „tarczowe” zmieniły limity świadczeń pomocowych w związkach zawodowych
- Ujęcie w księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych różnych forma wsparcia związanych z pomocą Państwa w trakcie pandemii.
2. Wydatkowanie funduszy związkowych w aspekcie podatku dochodowy od osób fizycznych. Limity na świadczenia związkowe wolne od podatku: zapomogi, świadczenia socjalne, świadczenia na rzecz emerytów i inne. Kompleksowe omówienie wszelkich form realizowania celów statutowych: zapomogi, świadczenia socjalne, pomoc społeczna, świadczenia BHP i tym podobne świadczenia, podróże służbowe, używanie samochodu prywatnego przez działacza związkowego, świadczenia na rzecz emerytów, rencistów, działalność socjalna, dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, imprezy, jubileusze, integracja, szkolenia itp.3. Skąd związki zawodowe mają pieniądze?
4. Na co związki zawodowe mogą wydać?
5. Czy związek zawodowy powinien rozliczać podatek VAT, czy powinien posiadać kasę fiskalną?
6. Podstawowe akty prawne, które wpływają i determinują zasady prowadzenia rachunkowości, rozliczeń podatkowych oraz wydatkowania funduszy związkowych
7. Definicje Jednostki mikro i Jednostki małej i ich wpływ na rachunkowość w związku zawodowym
Wzory sprawozdań finansowych.
Aktualne orzecznictwo i jego wpływ na rachunkowość i podatki w związku zawodowym.
8. Wydatkowanie funduszy związkowych w aspekcie podatku dochodowego od osób prawnych. Podatek dochodowy od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem dochodów wolnych od podatku składek, dotacji, darowizn itp.
9. Wydatkowanie funduszy związkowych w aspekcie podatku dochodowy od osób fizycznych. Zapomogi, świadczenia socjalne, pomoc społeczna, świadczenia BHP i tym podobne świadczenia, podróże służbowe, używanie samochodu prywatnego przez działacza związkowego, świadczenia na rzecz emerytów, rencistów, działalność socjalna, dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, Imprezy, jubileusze, integracja, szkolenia itp.
- Kiedy rodzi się obowiązek podatkowy?
- Podatek dochodowy od osób fizycznych, z uwzględnieniem szczególnych przypadków, w tym dochodów wolnych od podatku?
- Co w przypadku otwartej formuły wstępu na spotkania, szkolenia dla członków związku, bez możliwości potwierdzenia udziału w spotkaniu?
- Jak rozliczać udział w festynach, imprezach sportowych dla członków i ich rodzin za które związek częściowo pobiera odpłatność?
- Czy dieta przyznana działaczom związkowym jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?
- Jak prawidłowo wystawiać deklaracje PIT R dla członków związku nie będących pracownikami i nie pozostających w stosunku cywilnoprawnym?
10. Rachunkowość funduszy związkowych dokumentacja księgowa w organizacji związkowej i ewidencja wydatkowania funduszy związkowych.
- Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, zawartość ksiąg rachunkowych, zapisy w księgach rachunkowych, poprawianie błędów w księgach.
- Dowody księgowe, rodzaje dowodów księgowych, co powinny zawierać dowody księgowe?
- Kiedy dokument staje się dowodem księgowym? Dekretowanie dowodów księgowych – przykładowe kwalifikowanie dowodów księgowych do ujęcia w księgach rachunkowych.
11. Obowiązki podatkowe organizacji związkowej. Charakterystyka najważniejszych podatków (CIT, PIT,VAT) w zakresie dotyczącym związku zawodowego. Nowe zasady składania deklaracji CIT-8. Związek zawodowy, jako podatnik VAT.
12. Sprawozdawczość organizacji związkowej.
- podpisywanie sprawozdań finansowych przez profil zaufany lub przy pomocy podpisu kwalifikowanego.
- kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe w Związku Zawodowym a kto je zatwierdzać?
13. Zakres odpowiedzialności kierowników jednostek. Odpowiedzialność Skarbnika.
14. Przydatne formularze w księgowaniu i kontroli wewnętrznej działalności związku zawodowego.