By EFFECT
In
Chiński Rok Węża2025-01-042025-01-05https://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2025/01/chinski-nowy-rok.jpg200px200px
Chiński Nowy Rok 2025 – co przyniesie nam los w Roku Węża?
Zachód już pożegnał święta, ale dla Chin dopiero zaczyna się czas wielkich przygotowań. Chiński Nowy Rok– najważniejsze święto w Chinach – przynosi nowe szanse, emocje i nadzieje na rok pod panowaniem kolejnego zwierzęcia zodiakalnego – Drewnianego Węża.Kiedy rozpocznie się Chiński Nowy Rok 2025?
Zgodnie z kalendarzem księżycowym, Chiński Nowy Rok rozpocznie się 29 stycznia, a zakończy 16 lutego 2025 roku.Chiński Nowy Rok – tradycje
Aby przygotować się do obchodów święta, Chińczycy sprzątają domy, by oczyścić je z negatywnej energii i „wymieść pecha”. Następnie, domy ozdabia się symbolicznymi dekoracjami, w tym symetrycznymi sentencjami umieszczanymi po obu stronach drzwi wejściowych (chiń. upr. 对联 pinyin duìlián). Później na środku drzwi często pojawia się trzeci znak (chiń. upr. 斗方 pinyin dǒufāng). Ostatecznie całość pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz ma także przynieść mieszkańcom błogosławieństwo i pomyślność. Podczas świąt wszędzie dostrzec można szczęśliwy kolor czerwony. W okresie Chińskiego Nowego Roku prym wiodą czerwone dekoracje, często nosi się ubrania w kolorze czerwonym, a dzieci dostają w prezencie pieniądze (chiń. upr. 压岁钱 pinyin yā suì qián) w czerwonych kopertach (chiń. upr. 红包pinyin hóngbāo). Najważniejszą częścią Chińskiego Nowego Roku są spotkania rodzinne. To idealna okazja do odwiedzenia rodzinnego domu, a także do złożenia hołdu zmarłym przodkom. To właśnie dlatego Chiński Nowy Rok jest czasem największych okresowych migracji między miastami. Miliony ludzi tłumnie ruszają na dworce i lotniska, by pokonać często tysiące kilometrów i spędzić ten wyjątkowy czas z bliskimi. W efekcie ulice są zatłoczone, a pociągi przepełnione do granic możliwości.Zobacz: W jakim okresie nie jeździć do Chin?
W przeddzień Chińskiego Nowego Roku rodziny zbierają się na uroczystą kolację, pełną symbolicznych potraw. Na stole królują pierożki, przypominające dawne chińskie sztabki złota i srebra (chiń. upr. 元宝 pinyin yuán bǎo), makaron, który oznacza długowieczność, oraz ryba, będąca symbolem dostatku i pomyślności. Ryba jest obowiązkowym elementem świątecznego menu. Koniec Nowego Roku zwieńczony jest Festiwalem Lampionów (chiń. upr. 元宵节 pinyin Yuánxiāo Jié) W tym czasie kupuje się czerwone lampiony i wypisuje na nich życzenia. Gdy zapada zmrok, tysiące wypuszczonych w powietrze lampionów rozświetla niebo, tworząc zapierający dech w piersiach widok i kończąc świętowanie Chińskiego Nowego Roku w wyjątkowy sposób.
Chiński Nowy Rok – wyzwania dla Twojego biznesu
Obchody Chińskiego Nowego Roku mają głęboko zakorzenione znaczenie w Chińskiej kulturze, dlatego przygotowania do tego święta rozpoczynają się z dużym wyprzedzeniem. To nie tylko czas celebracji, ale także okres, w którym dochodzi do znaczących przerw w działalności produkcyjnej. Każde święto niesie wyzwania dla importerów, dlatego warto wcześniej zaplanować działania, aby urlopy chińskich partnerów nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie biznesu.Więcej o kulturze i biznesie z Chińczykami dowiesz się na szkoleniu: Biznes w Chinach – jak prowadzić interesy z Chińczykami?
Legendy związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku
Obchodom Chińskiego Nowego Roku towarzyszy również dużo legend. Jedna z najważniejszych związana jest ze zwierzętami zodiakalnymi. Dawno temu w Chinach Nefrytowy Cesarz uznał, że potrzebny jest sposób na odmierzanie czasu. Wpadł na pomysł, by zorganizować wyścig dla zwierząt. Pierwsza dwunastka, która dotrze na metę, zajmie miejsce w chińskim zodiaku. Do dzisiaj, zodiakalni patroni zmieniają się mniej więcej co rok, zgodnie z kalendarzem księżycowym.Chiński Nowy Rok 2025 – jak zmieni się Twoje życie osobiste i zawodowe pod patronem zodiakalnego Węża?
W 2025 roku panować będzie Wąż. Zwierzęcym patronom przypisuje się również atrybut według teorii pięciu żywiołów, do których należą Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal oraz Woda. Nadchodzący rok będzie więc rokiem Drewnianego Węża. Wąż symbolizuje mądrość, przenikliwość, inteligencję oraz elegancję, a dzięki zdolności do zrzucania skóry kojarzony jest również z odnową i transformacją. Z kolei drewno reprezentuje wizję, dążenie do celu, nadzieję oraz proces twórczy. Emocje związane z żywiołem drewna to gniew, wrażliwość, uprzejmość, życzliwość, współczucie, a także niezłomność i odwaga w sprawiedliwej obronie siebie i innych. To właśnie dlatego Rok Drewnianego Węża przyniesie mądrość, transformację i kreatywną energię. Drewno symbolizuje rozwój i stabilność wspierającą realizację nowych projektów. Wąż jako symbol odrodzenia, zachęca do zmian i porzucenia starych schematów. Towarzyszące żywiołowi emocje takie jak odwaga, współczucie i życzliwość będą sprzyjać budowaniu relacji osobistych i profesjonalnych, a wrażliwość i determinacja pomogą w obronie ważnych wartości. Rok 2025 to czas rozwoju, twórczości i wewnętrznej siły.I tego życzymy wszystkim naszym klientom!
Szczęśliwego Nowego Roku!
新年快乐!蛇年吉祥,万事如意!
Autorką artykułu jest Natalia Opolka – studentka sinologii
Na pewno będziesz zainteresowany innymi artykułami: Komunikacja z Chińczykami Współpraca z Chińczykami – różnice kulturowe