Staż pracy – praktyka, trudne przypadki i rewolucyjne zmiany w kodeksie pracyhttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.pngOśrodek Szkoleń i Informacji Effecthttps://effect.edu.pl/wp-content/uploads/2017/06/logo.png200px200px
Ustalenie stażu pracy nie jest łatwe i budzi wiele wątpliwości, a będzie jeszcze trudniejsze po zmianach kodeksu pracy!
Aktualnie okresy wykonywania pracy między innymi na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, prowadzenie własnej działalności gospodarczej itd., nie są wliczane do okresu zatrudnienia.
Sytuacja ma się zmienić na podstawie nowych przepisów, których uchwalenie planowane jest do końca 2024 roku.
Na ich podstawie do stażu pracy wliczana będzie działalność gospodarcza, umowy zlecenia, umowy agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i praca wykonywana na podstawie różnych stosunków prawnych i w różnych formach.
Do stażu pracy będą zaliczane również okresy wykonywania pracy niepodlegające ubezpieczeniom społecznym, np. wykonywanie pracy na podstawie umowy o świadczenie usług przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia 26 lat.
Nowe zasady będą miały również istotny wpływ na możliwość ubiegania się o pracę na stanowiskach wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego.
Bez wątpienia nabycie licznych uprawnień przez pracowników wpłynie na finanse przedsiębiorstw. Fakt ten wzbudza wiele kontrowersji od samego początku prac legislacyjnych nad zmianą przepisów.
Podczas szkolenia dowiesz się nie tylko o planowanych zmianach, ale również o aktualnych problemach w ustalaniu stażu pracy, między innymi:
Weź udział w szkoleniu – wyjdziesz z pakietem gotowych interpretacji i rozwiązań!
Udział w szkoleniu jest okazją do zdobycia wiedzy w zakresie istoty omawianych instytucji prawa pracy. Poszczególne problemy zostaną omówione na tle praktycznych przykładów, co umożliwia lepsze zrozumienie ich istoty.
1. Staż jako dozwolone kryterium różnicowania sytuacji prawnej pracowników w kontekście zagadnienia zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu.
2. Staż jako kryterium zabronionej dyferencjacji uprawnień pracowniczych.
3. Znaczenie stażu pracy w zatrudnieniu
4. Staż jako forma zdobywania kwalifikacji zawodowych
5. Problematyka tzw. okresów zaliczalnych
6. Staż pracowniczy i poza-pracowniczy
7. Zagadnienie ciągłości stażu pracy dawniej i dziś
8. Przypadki zawieszenia biegu stażu pracy
9. Staż a urlop wypoczynkowy
10. Staż a urlop wychowawczy – spełnienie wymogu 6-miesięcznego zatrudnienia.
11. Staż jako przesłanka wykonywania określonego zawodu lub sprawowania określonej funkcji.
12. Staż jako limit długości okresu zatrudnienia terminowego
13. Staż a dodatek za wysługę lat (stażowy)
14. Staż a nagroda jubileuszowa
15. Staż a prawo do „13”
16. Staż a okres wypowiedzenia
17. Staż a okres ochrony przed zwolnieniem w przypadku przedłużającej się nieobecności w pracy
18. Staż jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia z pracy
19. Staż a dni na poszukiwanie pracy
20. Staż a odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych
21. Wpływ roszczeń z tytułu rozwiązania umowy o pracę na staż pracy
22. Staż pracy i wiek pracownika a zakres badań profilaktycznych
23. Staż a odprawa pośmiertna
Dr nauk prawnych, charyzmatyczny wykładowca, uznany ekspert i autor licznych artykułów i komentarzy do Prawa Pracy. Jeden z niewielu ekspertów w Polsce legitymujących się specjalizacją w zakresie delegowania pracowników polskich do pracy za granicę. Posiada umiejętność przekazywania trudnych problemów prawniczych prostym zrozumiałym językiem, co podkreślają uczestnicy szkoleń i warsztatów.
Biegły sądowy z zakresu delegowania pracowników do pracy za granicę, wpisany na listę biegłych Sądu Okręgowego w Katowicach.
Publikuje na łamach takich czasopism, jak: „Prawo spółek”, „Rejent”, „Przegląd prawa handlowego”, „Monitor prawa pracy”, „Praca i zabezpieczenia społeczne”, „Prawo Europejskie w praktyce”, „Rzeczpospolita”.
Autor publikacji na temat delegowania pracowników do pracy za granicę oraz wielu opracowań z zakresy legalności zatrudnienia cudzoziemców:
Autor publikacji książkowych dotyczących delegowania pracowników do pracy za granicę, komentarza do Kodeksu pracy.
Nagrodzony wyróżnieniem ZŁOTE SZELKI za wyjaśnianie skomplikowanych problemów prawnych zrozumiałym i klarownym językiem, przybliżanie czytelnikom najważniejszych kwestii dotyczących uprawnień i obowiązków pracowników oraz pracodawców, wnikliwe omówienie takich zagadnień, jak mobbing, wypadki w drodze do i z pracy, praca w porze nocnej, itd.
Szkolenie będzie prowadzone systemem interaktywnym, tj. metodą aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach. Zagadnienia poruszane podczas szkolenia wzbogacone będą przykładami rozwiązań zaczerpniętych z bogatej praktyki zawodowej wykładowcy oraz aktualnych stanowisk, interpretacji, orzecznictwa.
KARTA ZGŁOSZENIA
OŚWIADCZENIE ZW. Z VAT
KONSULTANT
JOANNA KUŚ
Specjalista ds. szkoleń otwartych
tel: +48 32 33 55 150
mobile: +48 608 577 231
e-mail: effect@effect.edu.pl
NATALIA TREFLER
Specjalista ds. szkoleń otwartych
tel: +48 32 33 55 153
mobile: +48 662 297 689
e-mail: effect@effect.edu.pl
OPINIE KLIENTÓW
"Ciekawa formuła oraz bardzo wysoki poziom merytoryczny szkolenia prowadzonego przez Prowadzącego, zapewnia uzyskanie odpowiedzi na najbardziej problematyczne kwestie z zakresu BHP i prawa pracy. Szkolenie bez wątpienia zasługuje na organizację jego kolejnych edycji".
"Szkolenie prowadzone w interesujący sposób, wykładowca chętnie odpowiadał na zadawane przez uczestników pytania".
Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
z informacjami o naszych projektach rozwojowych, spotkaniach, ofertach specjalnych.