In

Sprawdź jakich zmian w kodeksie pracy możesz spodziewać się od 2025 roku?

1. Najważniejsze z nich z pewnością dotyczą wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie przejrzystości (jawności) wynagrodzeń oraz dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Pierwsza z nich ma doprowadzić do zniwelowania tzw. luki płacowej w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, a druga – przebudować strukturę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

2. Nie mniej znaczącą nowością jest zapowiadana zmiana reguł ustalania stażu pracy, co będzie miało istotny wpływ na szereg uprawnień pracowniczych.

3. Trwają pracę nad reformą przepisów wprowadzających wypłatę zasiłku chorobowego przez ZUS od pierwszego dnia niezdolności do pracy.
Pierwszy etap tej reformy związany jest m.in. z doprecyzowaniem przepisów dotyczących kompetencji ZUS w zakresie kontroli zwolnień lekarskich oraz wprowadzeniem mechanizmów zwiększających efektywność tej kontroli. Projektowane przepisy, pod pewnymi warunkami, dopuszczają możliwość wykonywania czynności zawodowych w okresie zwolnienia lekarskiego. Kwestia ta budzi szereg wątpliwości, z uwagi na użycie przy konstruowaniu tychże warunków szeregu zwrotów niedookreślonych dających dużą swobodę interpretacji.    

4. Spora zmiana czeka system zakładowych źródeł prawa pracy.
Dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE wprowadza wymóg objęcia co najmniej 80% pracowników danego kraju członkowskiego UE porozumieniami zbiorowymi oraz układami zbiorowymi pracy. W rezultacie jej wdrożenia do polskiego prawa pracy, każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników, objęty działaniem organizacji związkowej (również międzyzakładowej organizacji związkowej, której członkiem jest chociażby jedna zatrudniona w danym zakładzie pracy osoba) zobowiązany będzie nie rzadziej niż co dwa lata do podejmowania rokowań w celu zawarcia układu zbiorowego pracy.
Wprowadzony będzie także obowiązek zgłaszania najważniejszych aktów prawa zakładowego (regulaminów, czy porozumień) do Krajowej Ewidencji.

5. Szereg kontrowersji wiąże się także z projektem przepisów wprowadzających maksymalną temperaturę na stanowiskach pracy i związanych z tym obowiązków pracodawcy.

6. Zmiany dotkną również kodeksową regulację odnoszącą się do mobbingu, której efektem ma być uproszczenie definicji tego zjawiska i ułatwienie dochodzenia związanych z nim roszczeń.

7. Prowadzone są zaawansowane prace nad przepisami umożliwiającymi korzystanie z urlopu macierzyńskiego w przypadku poronienia.
Zniesiony ma zostać obowiązek ustalania płci dziecka, który dotychczas stanowił przeszkodę w korzystaniu z tego urlopu w przypadku poronienia we wczesnym etapie ciąży.   

8. Wśród nowych rozwiązań, których termin wprowadzenia do kodeksu jeszcze nie jest dokładnie znany warto też wspomnieć o projekcie dyrektywy w spawie prawa do bycia offline, czy planach związanych z wprowadzeniem 4-dniowego czy 35-godzinnego tygodnia pracy.

Przepisy się zmieniają – czy nadążasz?
Nasze szkolenia z Prawa pracy to klucz do pełnej kontroli nad nowymi regulacjami, obowiązkami i prawami pracowników. Dowiedz się, jak uniknąć kosztownych błędów i dostosować się do nadchodzących zmian.

Nie daj się zaskoczyć! Weź udział w szkoleniu i zabezpiecz swoją firmę przed niepewnością!

Masz pytania dotyczące zmian? Nasz Ekspert zna odpowiedzi!
Zapisz się na szkolenia z Effectem i zdobądź praktyczną wiedzę, jak skutecznie wdrożyć zmiany w Twojej firmie!

Prawo pracy w 2025 roku – wątpliwości interpretacyjne po zmianach przepisów. Analiza skomplikowanych problemów, nowe interpretacje, orzecznictwo. Wyzwania, z którymi mierzysz się na co dzień!

Nie czekaj, zapisz się już dziś!
Jeśli podoba Ci się artykuł udostępniaj na Facebooku, przesyłaj linki pocztą i dziel się z innymi.


Z pewnością chętnie przeczytasz również:
Zarządzanie zespołem
Zarządzanie różnorodnością
Feedback

zarządzanie zespołem różnice pokoleniowe
zarządzanie różnorodnością w zespole
feedback-w-pracy
Dyrektywa 2023/970 przejrzystość wynagrodzeń