Jak zmniejszyć ilość zwolnień lekarskich w firmie?
Jak już pisałam w poprzednim artykule, absencja chorobowa stanowi duże obciążenie dla pracodawców. Dlatego większość firm poszukuje skutecznych narzędzi i rozwiązań zmniejszających liczbę nieplanowanych nieobecności. Firmy stosują różne rozwiązania systemowe dla poprawy frekwencji.
Powoływane są specjalne zespoły składające się z menedżerów, specjalistów HR i bhp, służb finansowo-księgowych, których zadaniem jest kontrola stanu absencji w firmie. Ich zadaniem jest przygotowanie skutecznej polityki ograniczania absencji pracowników, która ma zachęcać pracowników do świadomego korzystania z prawa do nieobecności.
Jednym z działań podejmowanych przez firmy jest audyt przyczyn absencji wśród pracowników.
Jakie są przyczyny nadużywania prawa do zwolnień lekarskich?
Z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że najczęściej wskazywane przyczyny nadużywania prawa do nieobecności to:
- Zła organizacja pracy.
- Konflikt z przełożonym lub z współpracownikami. Złe stosunki międzyludzkie, brak zaufania, brak wsparcia ze strony menedżerów.
- Złe warunki pracy (otoczenie, hałas, oddziaływanie czynników chemicznych, brak lub niesprawne narzędzia pracy, itp.).
- Zła organizacja pracy (elastyczność czasu pracy, zmianowość, przerwy w pracy).
- Niskie wynagrodzenie i brak możliwości rozwoju.
Jak motywować pracowników, żeby nie korzystali z nieuzasadnionych zwolnień lekarskich i innych form nieobecności?
Jak mądrze zmniejszać absencję?
Istotnym narzędziem świadomego ograniczania absencji chorobowej są szkolenia pracowników. Ich celem jest zbudowanie pożądanych postaw, określonych wzorców postępowania, które są uznawane w firmie za właściwe. Świetnie sprawdzają się tu szkolenia interpersonalne, na temat budowania współpracy w zespole, komunikacji, dawania feedbacku, radzenia sobie ze stresem, panowania nad negatywnymi emocjami. Nie mniej ważna jest praca nad atmosferą zaufania i wzajemnego wsparcia w zespole, dbałość o przyjazne relacje z bezpośrednim przełożonym, zadbanie o dobrą organizację pracy, znajomości celów wśród pracowników liniowych, rozwój inteligencji emocjonalnej.
Istotnym elementem polityki ograniczenia absencji jest wsparcie szkoleniowe udzielone menedżerom i kadrze kierowniczej. To oni są na pierwszym froncie, prowadzą trudne rozmowy na temat ograniczania zwolnień lekarskich, danych wrażliwych, dlatego muszą znać granice, w których mogą działać, prawo pracy i RODO.
Premie za brak zwolnień lekarskich
Do najczęściej proponowanych działań, które mają zachęcić pracowników do wzorowej absencji są nagrody pieniężne za zerowy lub najniższy poziom nieobecności chorobowych w danym okresie. Odpowiednie zapisy dotyczące zasad przyznawania premii za brak absencji chorobowej pracodawcy umieszczają w regulaminie wynagradzania.
Trzeba jednak pamiętać, żeby tzw. dodatek frekwencyjny, czyli nagroda za obecność była wprowadzona do systemów motywacyjnych rozważnie.
Pracownicy z obawy o mniejszą wypłatę, mogą do pracy przychodzić chorzy, co wywoła skutek odwrotny od zamierzonego i efektywność w firmie drastycznie spadnie. Do tego będą narażać swoje zdrowie i czas choroby wydłuży się. Ale przecież przy lekkim przeziębieniu, pracownicy mogą pozostać w domu i pracować zdalnie, zamiast przychodzić do biura i zarażać innych.
Nagrody za obecność w pracy z pewnością warto wdrożyć, jednak konieczne jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Więcej na temat skutecznych narzędzi zmniejszających ilość zwolnień lekarskich dowiesz się na naszym szkoleniu „Zarządzanie absencją pracowników – wyzwanie dla menedżerów i specjalistów HR”. Podczas szkolenia nasz Ekspert zaprezentuje nowoczesne metody zarządzania absencją, narzędzia redukcji absencji, tworzenia konstruktywnej kultury absencji, co przekłada się na sprawniejszą pracę i zmniejszenie średniego poziomu nieobecności.
Nie czekaj, zapisz się już dziś!
Rozpocznij proces budowy strategii zarządzania nieplanowanymi absencjami od udziału w naszych szkoleniach i kursach dla HR i menedżerów.
Jeśli podoba Ci się artykuł udostępniaj na Facebooku, przesyłaj linki pocztą i dziel się z innymi.
Autorka artykułu: Joanna Jarosz-Opolka