In

Pokolenie x, y, z – jak właściwie zarządzać zespołem wielopokoleniowym?

Menedżerom stawiane są obecnie nowe wyzwania. Ważnym aspektem ich pracy jest już nie tylko prowadzenie firmy tak, aby uzyskać jak największy zysk, ale także skuteczne zarządzanie zespołem pracowników.

Od kilku lat możemy zaobserwować wielopokoleniowość w organizacjach. Przychodzimy do pracy, w której zespoły projektowe składają się z reprezentantów generacji X, Y oraz Z. Czasem nawet między niektórymi współpracownikami występuje dość spora różnica wieku. Jak zarządzać taką grupą, aby nie rodzić konfliktów, jak motywować zespół do współpracy i trafić przekazem do każdego?

Zarządzanie zespołem wielopokoleniowym – wyzwanie dla menedżera

Czy warto dążyć do utworzenia wielopokoleniowego zespołu, czy lepiej się przed tym wzbraniać?

Często boimy się współpracy ludzi w różnym wieku, nie wiedząc, że różnorodność w zespole procentuje. Od ludzi w każdym wieku możemy się czegoś nauczyć. W biznesie nie tylko młodsi mogą się uczyć od starszych, często jest odwrotnie. W dużej mierze to starsi korzystają z umiejętności młodszych kolegów z pracy, chociażby w zakresie nowości technologicznych. Również warto wzorować się na otwartości młodych ludzi oraz na tym, że nie boją się oni próbować, nie myślą o strachu przed popełnieniem błędu. Od ludzi starszych możemy czerpać wiedzę z ich doświadczenia oraz uczyć się poszanowania pracy i trudu w nią włożonego. Każdy wnosi do organizacji „coś swojego”, co może być wartością dla innych i tym samym tworzyć wartość firmy – na tym polega siła współpracy pokoleń!

Co wnoszą różne pokolenia, siła młodości + siła doświadczenia?

Firmę tworzą ludzie, a każdy z pracowników wnosi do organizacji coś nowego. Od każdej osoby możemy się czegoś nauczyć, wystarczy tylko zapomnieć o stereotypach, uprzedzeniach, i otworzyć się na nowe możliwości, które niosą nowe kontakty. Doświadczenie zawodowe oraz życiowe innych osób daje nam niepowtarzalną możliwość unikania błędów, które ktoś już kiedyś popełnił. Możemy być dzięki temu mądrzejsi, nie tracić czasu oraz energii na szukanie rozwiązań.

Jednak nie sztuką jest zapanować nad zespołem, w którym „X” myśli, że już wszystko wie, a „Z” nie da sobie nic powiedzieć. I tutaj pojawia się bardzo ważna rola, jaką ma do odegrania Menedżer zespołu.

Tak, to od Was, Drodzy Menedżerowie zależy powodzenie zarządzania zespołem. W Waszych rękach leży możliwość wykorzystania potencjału różnorodności tkwiącego w zespole oraz uniknięcia zagrożeń, które ów różnorodność ze sobą niesie.

Chcesz zwiększyć swoją świadomość różnic pokoleniowych w zespole i wypracować sposoby współpracy międzypokoleniowej?

Zmień swój sposób myślenia i poznaj narzędzia skutecznego zarządzania, doceniania i motywowania, komunikacji, zwiększania innowacyjności i kreatywności pracowników pokolenia Baby Boomers, X, Y, Z. Unikaj błędów, które popełniają menedżerowie w zarządzaniu różnorodnym zespołem!

Różnice, które istnieją pomiędzy pracownikami nie muszą być barierą dla współpracy zespołu, mogą być jego największym atutem! Jak skorzystać z różnorodności i zbudować siłę zespołu dowiesz się na naszych szkoleniach dla menedżerów

Rekomendujemy szkolenie menedżerskie:

Zarządzanie zespołem – pokolenie X, Y, Z

Nie czekaj, zapisz się już dziś!
Jeśli podoba Ci się artykuł udostępniaj na Facebooku, przesyłaj linki pocztą i dziel się z innymi.


Autorka artykułu: Joanna Jarosz-Opolka

Z pewnością chętnie przeczytasz również:
Zarządzanie zespołem
Zarządzanie różnorodnością
Feedback

zarządzanie zespołem różnice pokoleniowe
zarządzanie różnorodnością w zespole
feedback-w-pracy
zwolnienie-lekarskie-2020koronawirus a prawo pracy