In

Stres w pracy

Stres w pracy nie zawsze jest zły. Trochę stresu może pomóc ci pozostać skupionym, energicznym i zdolnym do sprostania nowym wyzwaniom w pracy. Ale w dzisiejszym gorączkowym świecie, miejsce pracy zbyt często jest jak emocjonalny rollercoaster. Długie godziny, napięte terminy i wciąż rosnące wymagania mogą sprawić, że czujesz się wyczerpany i przytłoczony. Większość z nas jest bombardowana w ciągu dnia przez e-maile, telefony, wrzutki, pytania pracowników. Pracownicy i menedżerowie są narażeni na ciągłe rozpraszacze bardziej, niż kiedykolwiek. To wszystko sprawia, że jesteśmy coraz mniej skupieni na zadaniach i coraz bardziej zestresowani z powodu braku ich realizacji.

Walka ze stresem

Gdy stres zaczyna dominować, przestaje być pomocny i zaczyna szkodzić, odbiera satysfakcję z pracy.
Jeśli stres związany z pracą wpływa na wydajność pracy, zdrowie lub życie osobiste, czas podjąć działania i zacząć walkę ze stresem. 
Niezależnie od tego, co robisz, aby żyć, lub jak stresująca jest twoja praca, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ogólny poziom stresu i odzyskać poczucie kontroli w pracy.

Stres objawy

Zacznij od identyfikacji objawów stresu i naucz się radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Jak to zrobić?

Zarządzaj czasem

Asertywnie odmawiaj kolegom, gdy przychodzą z ciągłymi pytaniami i przeszkadzają w pracy.
Odpowiadaj na e-maile w wyznaczonym czasie.
Zamknij drzwi, gdy musisz się skupić.
W przypadku konkurencyjnych terminów i szybko zmieniających się priorytetów wybieraj to, co naprawdę ważne.
Zdefiniuj swoją listę rzeczy do zrobienia, koncentrując się na tych projektach, które są priorytetowe dla ciebie i firmy.
Naucz się zarządzania czasem. Najpierw wykonaj zadania o wysokim priorytecie. Jeśli masz coś szczególnie nieprzyjemnego, załatw to szybko. Reszta dnia będzie przyjemniejsza.
Podziel projekty na małe kroki. Jeśli duży projekt wydaje się przytłaczający, skup się na jednym łatwym do opanowania kroku, zamiast brać wszystko na raz.
Naucz się dzielić zadaniami i przekazywać odpowiedzialność. Nie musisz wszystkiego robić sam i kontrolować najmniejszego postępu w pracy. Deleguj zadania innym lub zrezygnuj z niepotrzebnych zadań.
Jeśli musisz być on-line, odrzuć rozrywki – zero pożeraczy czasu SMS-ów, tweetów, e-maili i gier – podczas wykonywania zadań!

Rozdziel życie prywatne od zawodowego

Ustal granice między pracą a życiem osobistym. Nie musisz być dostępny 24 godziny na dobę. Może to oznaczać, że nie będziesz sprawdzać firmowej poczty e-mail w domu wieczorem lub nie odbierzesz telefonu podczas kolacji.
Jeśli czujesz się przytłoczony lub wychodzisz z napiętego spotkania i musisz oczyścić głowę, kilka minut głębokiego oddychania przywróci równowagę.
Poświęć trochę czasu na doładowanie baterii. Takim momentem może być urlop. W czasie wakacji nie myśl o pracy, przestań angażować się w działania związane z pracą. Nie pozwól, by twoje wakacje zostały zmarnowane. Po powrocie zadbaj by nie dopadła cię depresja pourlopowa. Syndrom stresu po urlopie jest częstą dolegliwością, która dotyka osoby wracające do pracy po dłuższym wypoczynku. Przeczytaj nasz artykuł jak radzić sobie ze stresem po urlopie?

kto może ci pomóc w walce ze stresem w pracy?

W walce ze stresem w pracy może ci pomóc przełożony. Porozmawiaj z nim. Zdrowi pracownicy są bardziej produktywni, więc twój szef ma motywację do stworzenia środowiska pracy, które promuje redukcję stresu. Zacznij od otwartej rozmowy ze swoim przełożonym. Nie chodzi o sporządzenie listy skarg, ale raczej opracowanie skutecznego planu radzenia sobie ze zidentyfikowanymi stresorami, abyś mógł wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafisz.

Szkolenie zarządzanie czasem w pracy

Pomocne może być szkolenie z zarządzania czasem, które pozwoli ci w natłoku obowiązków pracować efektywniej, bez marnowania czasu, bez stresu i z satysfakcją.
Stresują cię warunki pracynarażenie na zagrożenia (np. ergonomia, chemikalia, hałas, jakość powietrza, temperatura itp.) – zwróć na to uwagę pracodawcy.
Naucz się prosić o wsparcie innych, kolegów z pracy, szefa, znajomych. Przyjmowanie pomocy od zaufanych znajomych i członków rodziny może poprawić zdolność radzenia sobie ze stresem. Twój pracodawca może również dysponować zasobami do zarządzania stresem w postaci szkolenia z radzenia sobie ze stresem, coachingu, pomocy psychologa, który doradzi jak lepiej radzić sobie ze stresem i zmienić niezdrowe zachowania. Zadbaj o swój rozwój osobisty już dziś! Poznaj najlepsze narzędzia wali ze stresem.

Stres w pracy – ćwiczenia oddechowe

Rób krótkie przerwy w pracy na rozciąganie za biurkiem lub ćwiczenia oddechowe.
Świadomy oddech to doskonałe ćwiczenie relaksacyjne, o którym piszę w artykule na temat technik relaksacyjnych
Naucz się świadomie oddychać. Właściwe oddychanie będzie lekarstwem na stresem, strach, tremę przed wystąpieniem publicznym, brak energii.
Pamiętaj!
Zagrożenia związane ze stresem są na prawdę poważne.

Długotrwały stres może doprowadzić do dysfunkcji lub uszkodzeń narządów końcowych tj. wrzodów jamy brzusznej, zaburzeń pracy serca lub chorób nowotworowych.

Tutaj znajdziesz powiązane tematycznie artykuły:
Stres w środowisku pracy
Stres po urlopie
Stres i wypalenie zawodowe

stres-w-srodowisku-pracy
depresja-pourlopowa-effect
stres permanentny
stres-w-srodowisku-pracymetody-radzenia-sobie-ze-stresem-w-pracy