Czy przybędzie nam dni wolnych od pracy?

W Parlamencie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. Zakłada on rozszerzenie katalogu dni wolnych od pracy zawartego w ustawie z dnia 18.01.1952 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 90 ze zm.) o dwa dodatkowe dni. Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.

13 dni wolnych od pracy w roku

W chwili obecnej, przywołana ustawa przewiduje 13 świątecznych dni wolnych od pracy, którymi są:

1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy
drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja – Święto Państwowe
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
pierwszy dzień Zielonych Świątek
dzień Bożego Ciała
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
Trzynaście świątecznych dni wolnych od pracy sprawia, że nasz kraj pod tym względem jest jednym z liderów wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej (zob. tabela z wybranymi państwami UE).

dni-wolne-2020

Dodanie dwóch nowych świątecznych dni wolnych od pracy spowodowałoby, że Polska stałaby się pod tym względem niekwestionowanym liderem w Europie.

Projekt ustawy wzbudza kontrowersje. Zdania na temat potrzeby ustanowienia dodatkowych dni wolnych od pracy są mocno podzielone.

Negatywną opinię na temat projektu ustawy przedstawił m.in. Związek Pracodawców Business Center Club.

Prace nad projektem trwają. Można je śledzić na stronie internetowej Sejmu RP.

W chwili obecnej projekt ustawy został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jego losy najprawdopodobniej rozstrzygną się jesienią 2019 r.

Sprawdź jakie kursy i szkolenia przygotowaliśmy dla Ciebie. Wejdź w zakładkę szkolenia hr
i wybierz najlepsze szkolenie otwarte dla siebie!
Sprawdź również naszą ofertę: szkolenia związki zawodowe

Autor artykułu: dr Piotr Wąż
Uznany ekspert i autor licznych artykułów i komentarzy do Prawa Pracy. Wieloletni prawnik Państwowej Inspekcji Pracy i członek Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy.
Wykładowca OSiI Effect,
autor popularnego cyklu szkoleń i wielu innych propozycji szkoleń z Prawa Pracy i BHP:

Kontrowersje i trudne przypadki z zakresu bhp i prawa pracy

Tutaj znajdziesz inne ciekawe artykuły:
Dyskryminacja i mobbing w miejscu pracy
Akta osobowe
Przechowywanie akt osobowych